Skip to Content

post

Gezi Parkı Direnişinin 10 Günü

date 08 Haziran 2013 author category Dijital Dünya, Ekonomi, Portfolyo, Sosyal Medya, Yaşam comments 27 Yorum
Facebook'ta Payla�

Topçu Kışlası’nın yeniden inşa edilerek AVM’ye dönüştürülmesi ve Gezi Parkı’nın ev sahipliği yaptığı ağaçlarla birlikte yok edilmesine karşı başlatılan masum direniş, 3 gün içerisinde ülkenin her bir köşesine yayılarak Recep Tayyip Erdoğan hükümetinin özgürlük, insan hakları ve özel yaşama müdahalesine karşı bir eyleme dönüştü. Olayları hepimiz sosyal medyadan takip ettik, içinde bulunduk. Gezi Parkı direnişinin destekteçisi olarak günlerdir hazırlamak istediğim infografik çalışmamı, olayların sona ermemesi nedeniyle bir türlü sona erdiremedim. Direnişin ilk 10 gününde bir çok önemli gelişme oldu. Hiç kuşkusuz bunların en başında herkesin kendi kendine itiraf ettiği “Meğer birleşince ne büyük bir güç oluyormuşuz.” gerçeği oldu. Bunun yanı sıra, mizahın – karamizahın damgasını vurduğu, gençler arasında adeta yaratıcılık patlaması yaşandığı bir başka hareketi daha önce sanırım hiç kimse görmemişti. Lafı çok fazla uzatmadan Gezi Parkı Direnişi‘nde yaşanan binlerce olay arasından yakalayabildiğim önemli olayları infografik haline getirdim.

English Español Français Deutsch Dutch

 

Gezi Parkı Direnişinin 10 Günü

tag

Bunlar da ilginizi çekebilir!

Emrah Cengiz

Yazan Emrah Cengiz

infografik.com.tr kurucusu. İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü mezunu. 2002 -2012 yılları arasında dijital marketing sektöründe tasarımcı ve proje yöneticisi olarak çalıştı. 2013 yılı Ocak ayında infografik ve veri görselleştirme odaklı tasarım şirketi İnfografik Ltd.'yi kurdu. İnternet Sitesi: emrahcengiz.com

Gezi Parkı Direnişinin 10 Günü” için 27 yorum var

 1. Gozde Okcu08 Haziran 2013

  Çok beğendim ama rakamlar bana da biraz eksik geldi doğrusu.

 2. Bunun infografik olmaması dışında içeriğin ve tasarımın ucuzluğu da epey can sıkıcı. Elinizde görselleştirecek veri yokmuş ki ikonları ve çöp adamları yerleştirip yanlarına "haber metni" yazmışsınız. Sayısal veriyi görselleştirerek veren bir şey göremiyoruz. Tasarım anlayışınızın da kafaya göre bölünmeler yapıp kütleleri canınızın istediği renge boyamak olması çok fantastik. Vallahi ben küçükken boyama kitaplarımı daha iyi değerlendiriyordum; bir de onlar boyama kitabıydı.

  • Yorumunuz için teşekkür ederim. Eleştirilerinizden faydalanacağımı bilmenizi isterim. )

 3. Ben yine de "sayı" ile "rakam" arasındaki farkı öğrendiğiniz günü merakla bekliyor olacağım. Öğrendiğiniz şeylerle kendinizi geliştirir ve daha iyi ürünler ortaya çıkarırsınız umarım.

  • Teşekkür ederim Ozan Yılmaz. Görüşlerinizi dikkate alacağımı bilmenizi isterim.

 4. Geri izleme: AnimalFarm.org » RT @OccupyParis: "http://t.co/pBCrxfj9dE http://t.co/mEivQSOI6I" #ows

 5. Demet Cemal-i Balioglu09 Haziran 2013

  çok başarılı

 6. Ali Dindar09 Haziran 2013

  Ellerine sağlık dostum..

  Gerçekten çok güzel bir çalışma olmuş..

 7. Tugba Ozdil09 Haziran 2013

  Cok guzel olmus elinize saglik. Bir ekleme yapmak istiyorum 1 Haziran'dan beri yurt disindaki Turkler de protestolar duzenliyor. Londa, Berlin, Barselona, Bruksel, Amsterdam ve Amerika'daki cesitli sehirlerde duzenli olarak protestolar yuruyusler yapiliyor ve yabanci basinin dikkati cekilmeye calisiliniyor.

 8. Çapulcu TC Ayten Ust09 Haziran 2013

  ANLAMAYANLARA ÖZELLİKLE HIZLANDIRILMIŞ ÖZET OLMUŞ ELLERİNİZE SANATINIZA SAĞLIK :)

 9. filmin adı gezi parkı konu hükümeti yok etme ve tc ye zarar verme spekilasyonlarla para kazan ma filmde oynayan oyuncuların senaryo yu okumadan anlamadan oynadıkları apaçık ortada (film de oynayan oyuncular figüranlar soruyorum size bu memleket için bir fidan diktiniz mi acaba yada kaçınız dik ti )ama ortalığı yakıp yıktınız güzelim memleketimizi milyonlarca zarara uğrattınız tebrik ediyorum sizleri

 10. Dila09 Haziran 2013

  Çok güzel olmuş elinize emeğinize sağlık. Fakat direnişçiler neden hep erkek?

 11. HT10 Haziran 2013

  Hazırlayanların eline sağlık. Direnişi çok güzel açıklamış.

 12. başak ertür10 Haziran 2013

  eline sağlık ama direnişe afiş olan kırmızılı kadının infografik figürü dışında burada bütün direnişçiler niye erkek olarak temsil ediliyor? bütün işçiler de öyle, tayvanlı medyacı bile öyle… direnişe bakınca sadece adam görsek ne kadar tatsız bir yer olurdu orası, düşünsenize… hayal ediyorum ki bir gün gelecek, biz kadınlar birlikte yürüdüklerimize bu tür uyarıları yapmak zorunda kalmayacağız…

 13. Harika olmus, ellerinize, yureginize saglik. Bunun INGILIZCESI yoksa, onu da hazirlarsaniz muhtesem olur yabanci arkadaslar icin.

 14. Geri izleme: Gezi Parkı Direnişi 10 Haziran - İstanbul'da Ne Oluyor

 15. Geri izleme: Gezi Parkı İnfografiği | ahcik

 16. Geri izleme: İnfografikle Gezi direnişi | Everywhere Taksim

 17. Sertel Ugur15 Haziran 2013

  umarım sürekli güncellersiniz, ellerinize sağlık.

Yorumunuzu Paylaşın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir